Klub Olimpijczyka przy ZSO1 w Terespolu
Strona G?ówna · Kategorie Newsów · Artyku?y · Forum · LinkiAugust 20 2024 01:04:34
Nawigacja
Strona G?ówna
Kategorie Newsów
Artyku?y
Galeria
Forum
Linki
Kontakt
Szukaj

PKOL
ZSO1 Terespol
Ostatnie Artykuły
MISTZOSTWA ŚWIATA W ...
Zimowe Igrzyska Olim...
Letnie Igrzyska Olim...
MISTRZOSTWA EUROPY W...
Olipijczycy zamordow...
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 5
Nieaktywowany Użytkownik: 2
Najnowszy Użytkownik: Klaudia
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Brak zawartości dla tego panelu
Najciekawsze Tematy
Brak zawartości dla tego panelu
2009.05.04 WARSZAWA – WIZYTA W CENTRUM OLIMPIJSKIM
WARSZAWA – WIZYTA W CENTRUM OLIMPIJSKIM


Grupa 43 uczniów ZSO nr1 w Terespolu gościła w Centrum Olimpijskim. Wyjazd zorganizował Klub Olimpijczyka. Pan Marcin Dorosz przedstawił nam historię powstania Centrum. Dowiedzieliśmy się, że budynek został zaprojektowany przez architekta Bogdana Kulczyńskiego i ma 6 kondygnacji. Główne miejsce zajmują w nim: Muzeum Sportu, Centrum Edukacji Olimpijskiej z salą kinową, Centrum Konferencyjne, siedziba Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Klub Olimpijski z restauracją i tarasem widokowym, Spółka PL 2012, Fitness Klub Gimnasion. Przekazanie budynku do użytku nastąpiło w dniu 27 maja 2004 roku.
Rzut budynku nawiązuje do kształtu stadionu. Obiekt zwieńczony jest dachem przypominającym nadwieszenie nad trybunami. Mocno przeszklona, środkowa część z umieszczoną centralnie kamienną płaszczyzną z motywami kół olimpijskich jednoznacznie identyfikuje budynek. Szklany szyb windowy (jechaliśmy nim!), jaśniejący w czasie olimpiad światłem reflektorów skierowanych ku niebu symbolizuje znicz olimpijski. Zamiast schodów jest pochylnia, która prowadzi z parteru na antresolę do części ekspozycyjnej. Symbolizuje bieżnię. Ma 77 metrów długości. Wydzielona od reszty, wsparta na cienkich prętach robi niesamowite wrażenie!
W dalszej części pan Marcin przedstawił historię Igrzysk Olimpijskich ze szczególnym uwzględnieniem osiągnięć polskich olimpijczyków. Wspomniał o pierwszych olimpijczykach i ich osiągnięciach, jak również o naszych multimedalistach: Irenie Szewińskiej czy Robercie Korzeniowskim.
Ciekawym i niezwykle sympatycznym było spotkanie naszych uczniów z olimpijczykiem Marianem Sypniewskim. Opowiedział nam o swojej karierze sportowej. PPan Marian był uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w: Moskwie (1980r), Seulu (1988r) i Barcelonie (1992r).Dwukrotnie zdobywał brązowe medale: w Moskwie i Barcelonie.
Trzykrotny mistrz Polski indywidualnie we florecie, 6 – krotnie drużynowo. Drużynowy mistrz Świata z Hamburga (1978r) i dwukrotnie brązowy medalista MŚ: we florecie indywidualnym z Wiednia (1983r) i drużynowym z Essen (1993r). Obecnie działacz sportowy i sędzia międzynarodowy.
Przekazał różnice między floretem, szablą i szpadą. I tak: we florecie najkrócej rzecz ujmując trzeba trafić w tułów, w szabli od pasa w górę, w szpadzie w całe ciało.
Nasz gość mówił o predyspozycjach, jakie musi posiadać zawodnik, a szczególnie refleksu. Tę umiejętność przećwiczył na Bożenie Parafiniuk i Marcinie Soroczyńskim. Natomiast „wspólnie” z Mariuszem Szprychlem zademonstrował ciecia szpadą. Marcinowi nawet udało się nie zrobić krzywdy mistrzowi!
Jako zawodnik, a teraz przedstawiciel polskiej misji olimpijskiej i międzynarodowy sędzia sportowy zwiedził niemal cały świat. Opowiedział nam o kuchni całego świata, a zwłaszcza o „dziwnej” kuchni.
I tak np. jadł psa w Japonii, w Meksyku zupę na muszelkach, w Azji larwy na liściu sałaty, a w Hiszpanii bycze jądra. Spotkanie zakończyło się gromkimi brawami, co świadczy o wrażeniu jakie zrobił na zebranej młodzieży. Dziękujemy za spotkanie.
W dalszej części naszego pobytu w Centrum obejrzeliśmy film o polskich medalistach Igrzysk Olimpijskich z Pekinu, a następnie mieliśmy okazję poćwiczyć na symulatorach wioślarstwa. Niektórzy urządzili sobie nawet zawody, a największy odcinek, bo 800 metrów „przepłynął” Marcin Soroczyński.
Klub Olimpijczyka Przy ZSO nr1 w Terespolu składa serdeczne podziękowania pani Agacie Kruszewskiej z Centrum Edukacji Olimpijskiej PKOL za umożliwienie nam zwiedzania i przybliżenie idei olimpizmu, co jest naszym głównym zadaniem!

patryk18duch dnia May 04 2009 00:00:00 0 Komentarzy · 730 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Ankieta dla Użytkowników
Brak zawartości dla tego panelu
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.
Copyright © 2008 by patryk18duch