Młodzież ZSO przedstawiła ceremoniał olimpijski.W czasie hymnu olimpijskiego przedstawiciele sportowców: Monika Rogalla, Marek Dac i Bożena Parafiniuk wciągnęli na maszt flagę olimpijską. Znicz olimpijski uroczyście zapalił lekkoatleta, Piotr Zaremba. Apel olimpijski w imieniu społeczności szkolnej odczytały reprezentantki szkoły w lekkoatletyce: Paulina Olszewska i Agnieszka Kędra. Pan Zenon Licznerski wręczył Certyfikat oraz Flagę Olimpijską na ręce dyrektorów szkoły: pani Bożeny Król i pana dyrektora Tomasza Oleszczuka oraz przedstawicieli młodzieży: Agaty Kulhawczuk i Weroniki Guziuk. Zaproszeni goście i przedstawiciele młodzieży: Wiola Stępień i Karol Wenda dokonali uroczystego otwarcia Klubu symbolicznie przecinając wstęgę do jego siedziby. Głównym celem działania klubu olimpijczyka przy ZSO NR1 w Terespolu jest krzewienie i propagowanie idei olimpijskiej, upowszechnianie wartości i zasad olimpizmu oraz kultury olimpijskiej współudział w inspirowaniu działań na rzecz promocji sportu, szczególnie dyscyplin olimpijskich.
Od 1991 roku w szkole odbywają się pokazy w gimnastyce artystycznej dziewcząt-piramidy. Startują w nich wszystkie dziewczęta bez względu na stopień sprawności, nie jest to grupa wyselekcjonowana! Aby uatrakcyjnić uroczystość otwarcia klubu zaprezentowały się w przygotowanych przez siebie pod okiem nauczycieli wychowania fizycznego układach tanecznych, zakończonych efektowną piramidą. Burza oklasków, aplauz po każdym występie świadczą o tym, że poziom pokazów był wysoki i bardzo podobał się oglądającym.
Po pokazach nastąpiło podsumowanie miejskiego konkursu na Plakat Promujący Igrzyska Olimpijskie. Nagrody wręczył olimpijczyk-Zenon Licznerski oraz przewodniczący jury konkursu Augustyn Kuszneruk.
Następnie prowadzący uroczystość uczniowie przedstawili sylwetkę pana Zenona Licznerskiego, lekkoatlety, czołowego sprintera lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Jego rekordy życiowe: na 100m-10.22 sec, na 200m-20.63. Największe sukcesy odniósł w sztafecie 4x100m. Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w 1976 roku w Montrealu i w 1980 roku w Moskwie. Największym jego osiągnięciem sportowym było zdobycie srebrnego medalu olimpijskiego w sztafecie 4x100m na Igrzyskach Olimpijskich w 1980 roku. Głos zabrał najważniejszy gość tego dnia, olimpijczyk Zenon Licznerski. Przedstawił zebranym garść wspomnień z lat, kiedy był czynnym zawodnikiem i startował na sportowych arenach świata. Mówił o smaku zwycięstwa i goryczy porażki. Pokazał medale zdobyte przez siebie w zawodach sportowych, w tym medal olimpijski. Zachęcał młodzież do tego by nie bała się marzyć, by wytrwale pracowała, aby te marzenia realizować. On jest doskonałym przykładem na to, że marzenia się spełniają!
Życzył wszystkim by Terespol mógł szczycić się tym, że „posiada medalistę olimpijskiego".
Zenon Licznerski na ręce przewodniczącej, Krystyny Pucer przekazał gadżety olimpijskie oraz złożył życzenia sukcesów w osiąganiu celów. Wpisał się również do kronik: sportowej i szkoły. Burmistrz miasta Terespol pan Jacek Danieluk podziękował olimpijczykowi za przybycie i wręczył mu pamiątkowy album. Radni, Marzenna Andrzejuk i Mariusz Sołoducha w podziękowaniu wręczyli piękny album pokazujący 100 najpiękniejszych miejsc Podlasia. Na koniec podziękowanie złożyła młodzież. Wręczając piękny bukiet kwiatów, podziękowała za to, ze pan Zenon zechciał do nich przyjechać, za przekazania flagi olimpijskiej i Certyfikatu, za wspaniałe opowieści ze sportowych aren świata. Jednocześnie zaprosiła do Terespola już we wrześniu, na XVIII Powiatowe Biegi Uliczne. Zaproszeni goście przeszli na spotkanie z dyrekcją szkoły i panem Zenonem Licznerskim do Klubu Olimpijczyka, gdzie obejrzeli prezentację polskich medalistów Letnich Igrzysk Olimpijskich, oraz " prasa o nas". Degustując potrawy przygotowane przez nauczycieli, pan Zenon dzielił się kolejnymi wspomnieniami. Dziękujemy! Na sali gimnastycznej uroczystości towarzyszyła wystawa nagrodzonych prac w konkursie na Plakat Olimpijski, foto-prezentacja „Sport w obiektywie nauczycieli wychowania fizycznego”, osiągnięcia sportowe uczniów- kroniki, puchary.
|